Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
Kalo pa prek
79 hits
Vetem per ty do te shkruaj

-Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!
» "Plage dashurie"


Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri

****************************************************

TI ME THE HARROJ SYTE E MI
SE NUK KANE ME PAMJE NJERZORE,
TI ME THE HARROJ SYTE E MI SE ME TRISHTOJNE.
E UNE NUK DUA TI HARROJ;
I KAM DASHUR SYTE E TU EDHE PSE NUK
KAN PAS KURR SHIKIM NJERZOR.

VETEM SYTE E TU SONTE DUA TI
PUTH,E TI KTHEJ VITET PAS,VITET
QE TI KAM KUSHTUAR TY.

I DUA SYTE E TU DHE NUK TRISHTOHEM
TI SHIKOJ SIQ ME THUA TI,AS TASH E AS KURR,
SE E NJOH ATE SHIKIM.....
MOS ME THUAJ TI HARROJ....
trendafili i bardhe...

e keputa nje gonxhe trendafili te bardhe
ne agimin e nje dite pa shkelqim
dielli fshihej pas reve te zeza
dielli nuk leshonte me nxehtesi
nuk kishte ma force
nuk kishte ma jete
ishte shuar

si mund te çelte trendafili i bardhe?

e vendosa ne nje vazo te kristalte
ne dhomen time te vetmuar
ku diell ishte dashuria
ku drite ishte miresia

u magjepsa me lulezimin e trendafilit
me shkelqimin e petaleve te bardha
u mahnita nga kjo bukuri e rralle....

nuk shpresoja te lulezonte
nuk shpresoja te shkelqente
nuk shpresoja te rilindte...

lulezim i saj do te thoshte harrim i se kaluares
shkelqimi i saj ishte fillim i nje shprese
ne rilindjen e nje miqesie te madhe
qe asnjehere me nuk do keputet...
Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo,
më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo.
Z´dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh,
ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë.
Nëse një ditë do bëhem hi,
ta dish se jam djegur për ty

**********************************************

Nese te thone se te kam harruar,dije mir se te kane genjyer,por ku mund ta marr ate zemer qe te harroj ty,deshmitar zotin e kam se pa ty e lumtur sjam,mos kujto se ne jeten time lumturi kam pa ty,mos kujto se nuk po vuaj se un lot nuk kam ne sy.

**********************************************

A ka shpirt ne bot dhimbje qe ska pas,Cila zemer mjer dike se ka dasht,A me ke dashur ti sa te kam dashur un Spo mund te besoj se kja ka mar fund,A do te ishe kthyer nese te kishna Thir ? se spo mund te pajtohem Te them LAMTUMIR
Ulu prane meje

Ulu ketu prane meje, me thua
te presim bashke edhe nje here
ardhjen e mengjezit, si atehere
bashke te presim hapjen e qiellit
te ndajme bashke ardhjen e Diellit,
te mos flasim, te mos bejme ze,
kujtimeve te tretemi, se s'do shihemi me!Mos me shiko ashtu
Mos me shiko ashtu ne sy,
kur e di c'ndodh me mua,
qe si femi i besoj syte e tua
Ndaj mos me shih me ashtu,
me mire fshihi syte diku
dhe pse malli te ka mare
te zgjosh tek une pranvere,
Ti qe m'ike heren e pare
a thua s'do ikesh kete here.......
TI JE NJE PERSON

Qe s'mund ta pershkruaj
se meritove dashurine time
as per ty te vuaj
ka ardhur nje kohe

Qe skam force me te pres
me lutje i kthehem zotit
zot dua te vdes
Koha per lotet e mi

s'kaloi asnjehere beso
koha per vuajtjet e kesaj zemre
qe thote kurr mos me harro
edhe te vdekur te lutem me kujto


KISHA DHEMBJE KOKE

Kur per ty mendova
mirpo kur te pashe
menjehere u sherova
Trupin ma therre

Zemren ma ke ngrene
lekuren ma rrjepe
zjarrin ma ke vene
Kur te thone se shkova

Ne nje rruge pa kthim
berja hallall zemres
se me nuk ka kthim
Kur te thone se jam kthyer

Nga nje jete e amshuar
erdha te shoh edhe njehere
se shum te kam dashuruar
Ti zemres time

Nje borgj i ke mbete
qe hyre dhe ja more
dashnine e vertete
Ne nje nate te qete

Nje zemer po qane
vuaj une permallshem
qe rruget na u ndane
Nese ke nje zemer

Ndaje bashk me mua
nese ke nje fjale
me thuaj te DUA
Nese me gjen duke qare

Te lutem fshima lotin
nese lotet mu me vrasin
per te me ngjalle ,lute zotin
Emrin tend me gjak

Gjithkund e kam shkruar
vetem e vetem zemra
kurr mos me te harruar.
***********************

Nuk qenka lehte

Nuk qenka lehte me qen shum i dashuruar
dhe mos me pas rast te shoh gjdo dite
nga nje dite do te ipsha gjdo gje !
vetem te jem para syve te tu

Dhe te perqafoja vetem disa minuta.
Gjdo here e ndjej veten te pa kompletuar
me duket se nje pjes e trupit tim me mungon
kur nuk jam me ty!

E di tani ashtu duhet te jete
vetem nuk me behet prap lehte
Gjdo dite pa ty
vetem e mendoj te kaluaren

Nga e cila kisha nje shpres,
te kaluaren qe me ka mar malli.......shume
Por mos haro se te dua shume

Dhe mendoj per ty!
dhe i numroj gjdo minut
deri sa te bashkohemi.
**********************
“ Zemra ime Qan “

Dashuris   ma si besoj!
Loto zemer mos pusho
oh malli im mos me lesho
o bilbil mos kendo

Djell te lutem mos shendro
se L..L.V.R. nuk me do!
Pse o Zot mos me harro?
L…… pse nuk me do?

Zemren ajo po ma lendon
po thot nuk mundem
se Frika nuk e lejon!
Qka i bana Zot une L...?

Pse s’lufton per dashuri?
pse me len mua ne vetmi?
pse i harroj lot e mi?
zerin tim nuk don me ni

Thot te mbesim ne shoqni!
Ajo sod gaboj kta veq une e di
se nuk lihet dashuria nje dashuri
per Frike dhe shoqeri

Nese me don ne te vertet
ateher dikur ke   mu kthy
te une me ardh me ma dhen ate dashuri!
Ti mua Zot te ajo me dergove

Ku ke ti sod pse me harrove?
pse nuk me ndihmove?
pse me le tu qa e nuk me lajmrove?
une sod veq nja e di

Se Arsimi po e shkatrron jeten per ty!!!!!!!
Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise

Ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a thua kush ma mori
perpiqem e digjem

Pyes pse keshtu te me ndodh
Pse meshkujt e zi   lind e vuajn
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise

O zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort L.. e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh....!!!

Ndoshta fatin keshtu e kam
Jeten ta qoj ne vajtime
dhe   me vret fakti qe jetoj
QAJ MOJ ZEMRA IME QAJ.

************************

NJE LOTE QE ME RA

Ne zemer me la nje pike
ne shpirt rende me ka vra
dhe thelle me nguli thike
kjo bote qenka krijuar

qe une te derdhi lot
dhe te pyes perjete
pse keshtu ndodhi o zot
kjo bote e trilluar

me solli vetem pikellime
me lendoi mua rende
e theu zemren time
a ka mundësi sot me e ditë

ç'far me vonë ka me më pritë
kush me thot se kam me vdekë
gjithmon e mira ka me prek
nuk festoj un asnje her

gjith'her ftoht eshte per mu
kurr me sy nuk shoh pranver
keshtu jeta ka mem shku
a ke zemer sot me më gezu

a me meson qysh me jetu
kur me te miren koh nuk po e gezoj
e ma vone cka me vyn te jetoj
une e kam shum te qart

se jeta per mu eshte atje lart
se gjithkush e ka veshtir
shpirtit tim me i bere mir
e rruga ime u zgjeru

tjeter jete une me jetu
tjeter bote rruge pa kthim
tjeter jete ne amshim
gezohu ti o shpirti im

se rinia mu me kaloj
se edhe keshtu ne hidherim
jeten ndoshta e gezoj
mos gezofsha asgje tjeter

kur lajm gezimi kurr nuk marr
me vone te kujtohet lutja e vjeter
por atehere jam ne varr
e pastaj e mira nuk vlen

se shpirtin me pare kurr nuk e blen
e dheu ftyres kur t'me bje
syri im me drit nuk sheh
ateher mos thuaj se me ndihmon

se vec mundin posht e qon
se sa isha ne kete bot
lutja ime ishte e kot
ti mund te martohesh me ke don

po n'varet jeten si e jeton
se Zoti keq askend s'e le
po edhe krejta te mirat nuk ti bje
ne varrim kur te vish

pran kufomes mos u afro
se qefini me eshte gervish
nga zemra ime qe te do
tregoju te gjitha

dhe thuaj per mu
se varrin me hitha
eshte dasht me ma shtru
ate deshire ti kerkoje

me lutjen time zevendesoje
merre nji gjarper hudhma permbi
me thuaj me kete ben dashuri
varrin me gur mbushe plot

e nga gezimi te dalshin lot
lutju Zotit te me denoj
ne mes te zjerrit te me qoj
por Zoti mu nuk me denon

se secili dike e don
e Ate ne zjarr e gjejn
ata njerz qe urrejn..!
Me zemer po qaj !

Nese nje dite me sheh si kendoj
dije se me zemer po qaj
ende per ty une po mendoj
dhe ne zemer ty po te mbaj

Nese vjen nje dite qe te kujtosh
se te deshta me te vertete
mos harro se per ty e dhash
jeten time me lot te shkrete.

skam shum fjale per te pershkruar
vuajtjen time qe kam ne zemer
vetem dua te mallkoj ty
se ma thirre shum rend kete emer

kudo qe te shkosh nje gje kujto
se ke pas nje djale qe shum te do
se ke pase nje djal qe enderr te ka pa
dashuria jote ne zemer e ka vra

Pas vdekjes sime!
Nese prape kthehem pas vdekjes
dashurine zemren dhuroma
por mos qaj qe u ktheva hije

sepse une te du akoma
Shiko lulen si u tha
edhe zemra qenka nda
shikoj buzet si me jane krisur

emrin tend duke peshperitur
Marr fletoren te shkruaj
e shfletoj fleta fleta
ne mes te saj pashe nje zemer

emrin tend aty e gjeta
Nuk pajtohem qe me ty
te mbetemi vetem miq
se zemra me nuk me duroi

gati sa nuk vdiq
kisha nje deshire ne jete
por ajo kurr smu plotesua
veq nje here te kisha prane
dhe te bej me ty qte dua.

**********************************

                  Fati im


-Me mundon diqka nuk e di perse
-E therras t"kthehet fati, me thot sdi ku je,
-O qfar jete e veshtire, nuk e di as vet,
-Zdi a do te kete zgjidhje te jetoj i qet,

-Per qka jam fajtor, mendohem edhe ne gjume,
-Pse gjith kto probleme duhet ti perballoj une.
-O zot pse ma ke leshuar, ket mallkim te shkret,
-Qe sot te jem e pa fat ne jet,,

-Oh si esht kjo jet, oh qka perjetoj,
-E di une dhe zoti, jeten si e kaloj....

**************************

MALL

Ca pika shiu rane mbi qelq.
Per ty une befas ndjeva mall.
Jetojme te dy ne nje qytet,
Dhe rralle shihemi sa rralle.

Edhe m'u duk pak e çuditshme
Si erdh kjo vjeshte, ky mengjes.
Qiejt e ngrysur pa lejleke
Dhe shirat pa ylber ne mes.

Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
Seç m'u kujtua sot per dreq:
"Te zgjuarit jane bashke ne bote,
Kurse te fjeturit jane veç".

Ne ç'enderr kemi rene kaq keq,
Qe dot s'po zgjohemi valle?...
Ca pika shiu rane mbi qelq
Dhe une per ty seç ndjeva mall.

******************************

Gjithçka E Jotja

Gjithë natën rri pa gjumë
Dhe ty të ëndrroj sikur je me mua
Po nata është e gjatë vetmija
Më kaplon unë rrotullohem

Por shtrati është boshë
Kam frikë që të flejë
Se në ëndërr stë shohë
Prandaj unë rri zgjuar dhe për ty mendoj!!!

Mendoj për ty dhe loti më bie
Një lotë hidhërimi,një lotë dëshprimi
Gjerë sa i fshi lotë më shfaqesh ti
Me një buzëqeshje tërheqëse

Atëher prap loti vazhdonë
Në ato qaste dua të prek trupin tënd
Por ti largohesh me një shpejtësi
Sa nuk mundem as të përshëndes

Mudohem të vë pakë gjumë në sy
E kotë është sepse prap më shfaqesh ti
Atëher ngrihem në këmbë
Shiqoj dhomën në kater muret e saja

E shohë se kjo qenka vetëm një fantazmë
Prap ulem dhe mendoj për të kaluarën
Më kujtohet e tashmja dhe filloj prap lotët
Them me vete se gjithqka qenka e Jotja ...

************************

Dashuria e pare

Si flet trendafili
eshte dashuria e pare
kepute ate
dhe verma mbi varre
derdh dy pika lot
trendafili te lulezoj
sepse edhe ne varr
veq ty te dashuroj
************************
    Vdekja
Sdu asgje ne jete
vec te jem me ty
kur te vdes dora jote
te mi mbyll keta sy

Kur te degjosh per nje VDEKJE
dije se flitet per mua
ne kete bote smunda te jetoj
se me vrane buzet e TUA.


JETA - dhurat e nadtyres
DASHURIA - dhurat e jetes
PUTHJA - dhurat e dashuris
FUNDI - i te qeshurit eshte merzia
FRYTI - i te qarit eshte ngushllimi
BUKURIA - e njeriut perbehet nga fjalet qe i flet.E kam nje deshir
Oh sa esht e thjesht
Me ti puth buzet
Tjeter s´kisha desht
Sa e ëmbel esht jeta
Sa e ëmbel esht rinija
Por ma e ëmbel qenka DashurijaDikur ne bashke
Thurem shumë endra
Por ja qe ndodh
E thyhet zemra
Do mundem valle
Te te haroj?
Por s'mund te fal
Me mire te shkoj
xxxxxxxxxxxxxxxxx
Besova gjate
E s'mund ta dija
Se per nje ç'ast
Behet udia
Nga buzet fshiE paftyra rrejke nan
thojke se më dojke
mi ka lan kujtim oj nan
një par hollahopke.
Do ta vras vetën nan
pasha k´to musteqe
do ti pres damarët nan
me nji cop teneqe.Me je zemra dhe shpirti im
Pranija jote më jep gezim
dua te kem pranë, qe t´më ndihmosh
Dhe jeten me mua ta kalosh
Do te ruaj sot dhe gjithmone
se ti je çeles i dashurisë tonë
nese dashurija gjithmonë do tjetë
do t´jem me e lumtura me t´vërtet..
Te Dua ????Sa kisha desht ti them 2 fjal,
Por nuk kam fuqi!!
Friga ma humbi fuqin, mi mbylli buzet dhe me la zemren duk perdit se sa ....
Oh sa te thjeshta jan, 2 fjal me vetem 5 germe por te perjetshme me nji vler shuuuum te madhe, fjalet TE DUA (jon ato)Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me
fjet.
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
jete o jete e mallkuar
pse me ben te vuaje me
takove me ate krijese
qe mbane emrin "tim
%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% .Thirrem ne mesin e nates ne terrin e zi un.E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj
nuk gjej fjale te te tjerve.E mallkoj diten qe te pash.
E mallkoj shiqimin qe ta dhash.
E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova!!!!!!!!!!!!!!!!!!Vetem nji kam bo une.

Kisha kohe qe te dashuroja
Dite e nate per ty mendoja
Por tani sduroj dot me
Ti zemren ma ke marre

Heren e pare qe te takova
Gjithe naten une te mendova
Dhe tani une po te them
Ne me do mos me ler vetem

Se e dashuria eshte nje ndjenje
Qe zemren gjoksit jashte ta nxjerr
Dhe ajo qe ndiej une per ty
I ben te qajne keta dy sy

Mos me ler me te vajtoj
Sepse une ty te dashuroj.

Krijuar nga MUAHHH ne nje nga ditet e tij me te veshtira.

**************************

Quhet Dashuri !

Me fal qe te dua kaq shume
Me fal qe ne zemer te lendoj
Me fal por eshte teper vone
Nuk mundem un ty te harroj

Me fal qe te bera padashur
Per mua pa qellim te mendosh
Me fal qe te bera per mua
Poezi me dhimbje te krijosh

Me fal por njeriu prandaj vuan
Te dashuroj nje njeri si ti
Ti thaje lotet pa kaluar qerrpikun
Dhe kur te prek buzet te quhet (dashuri)

Me fal por nuk te them te dua
Nuk dua me puthje nga ty
Ato jane vec dhimbje per zemren
Ato me bejne te ndihem njeri

Por un njeri nuk dua me te jem
Nuk dua un me te flas per dashurin
Sepse ti me nxore nga zemra
Pa ty jeta ime s'ka kuptim

Me fal qe prap po te lendoj
Me fal qe perjete do te dua
Me fal por nuk e di si behet
Me nje njeri te cmendur si mua

I cmendur se tregoj te verteten
I cmendur se jam i sinqerte
Se ty te dua me shume se nje jete

Me fal per te metat e mia
Me fal qe te dhash nje shekull dashuri
Por jeta I ka keto padrejtesi
Jeta me solli tek ti

Dhe ti si nje qenie e pafaj
Si nje engjell me zemer te vrare
Ti ke dicka te vecante
Ti ke shume lote te pathare

Me ne fund arrita
Te te kthej buzeqeshjen perseri
Ashtu sic ti ma ktheve mua
Dhe me bere te ndihem njeri.Ënderr e heshtur
E dashura ime   , e mir ime e panjohur ,
Tani s'më zë gjumi duke menduar për ty ,
Në dritaren time rrah shiu i pasosur ,
me trishtim ëndërror e mallëngjim të ri . . .

E dashura ime e pashfaqur,
e shtrenjata ime sa ëndrra ,
dil mos m'u fsheh ne misterin e vetes time ,
mjafte ndjete mbrenda në ket shpirt   . . .

E dashura ime drita ime e jetes të lutem më ndihmo ,
Si mundem të mbaj gjith   ket dashuri ???
Sikur ta dish ,sa shumë gjëra me djegin gjoksin pa thënë,
Sikur ta dish se ç'lëndim ka shpirti im si një lule e vyshkur
në pranver , duke te pritur ty mos po vjen njëher .......Pritja  
Ty po te pres , asgjë tjeter ,
mes vdekjes dhe heshtjes ,
mes vetmis dhe trishtimit ,
mes hijes dhe jetes ,
Nga kjo pritje e gjatë
u pergjakë diku nje drit ,
një zemer e cila priste
i than Lamtumir ! ! !

Nëse më don aq sa më thua ,
mos kërko të më ndërpresh ëndrrat,
dëshirat , kënaqësitë,
të cilat i kam për ty ,
Ato jan kaq të bukura po të futesh mbrenda tyre ,
Pa to , unë s'do te jem kë që jam ,
pa qenie pa shpirt ,
Pa to unë do te isha një njeri i zbrazur ne trupin tim
i lëvizur nga të tjeret ,
Pa to ti s'do të më duash kaq shumë !
Mos ke frig unë ëndrroj aqë sa duhet të ëndrruar ,
ndaj i zhgënjyer nuk dal nga to ,
kujdes të lutem mos mi lë në gjysëm , ëndrrat,
dëshirat ,kënaqësin   të cilat i kam vetem për ty   . . .- E dashurë -

Malli u bë qerpik ,
e mbi sy qëndroj ....
vështrimi u bë dit,
dita u be zog e të kerkoj
por s'të gjet ,
ti ishe fshehur prapa syve të mi .

Janë nga janë
fjalet më të bukura për ty ... i mblodha ,
ndjenjat më   të bukura
që s'kërkojnë prova ,
E dashur,përgjigjmu , më degjon ?
Ke kohë të mendosh ,
ke kohë   të qash e të qeshësh ,
je me mua me asnjë tjetër ,
jan nga jan të gjitha gezimet ,hidhrimet ,
shqetisime , me ty i mesova kur nga ai qast kur
me ty u njoftova ! ! !

Do të vij natën
dhe të puthi fshehurazi
Ti s'do ta dish ,
në ëndrra tua do të hy dhe ti shprishi ,
ti s'do ta dish ,
do të behem si një yllë dhe të sjelli drit
pastaj do të shkoj,
të kthehem prap në ket vetmi !!!Poezi dashurie  Tek syte fillon gjithçka,
ne fillim vetem syte e njohin dashurine ,
vetem ato e shohin
dhe ja tregojne zemres,
zemra e ndjen ate!Quhet Dashuri !

Me fal qe te dua kaq shume
Me fal qe ne zemer te lendoj
Me fal por eshte teper vone
Nuk mundem un ty te harroj

Me fal qe te bera padashur
Per mua pa qellim te mendosh
Me fal qe te bera per mua
Poezi me dhimbje te krijosh

Me fal por njeriu prandaj vuan
Te dashuroj nje njeri si ti
Ti thaje lotet pa kaluar qerrpikun
Dhe kur te prek buzet te quhet (dashuri)

Me fal por nuk te them te dua
Nuk dua me puthje nga ty
Ato jane vec dhimbje per zemren
Ato me bejne te ndihem njeri

Por un njeri nuk dua me te jem
Nuk dua un me te flas per dashurin
Sepse ti me nxore nga zemra
Pa ty jeta ime s'ka kuptim

Me fal qe prap po te lendoj
Me fal qe perjete do te dua
Me fal por nuk e di si behet
Me nje njeri te cmendur si mua

I cmendur se tregoj te verteten
I cmendur se jam i sinqerte
Se ty te dua me shume se nje jete

Me fal per te metat e mia
Me fal qe te dhash nje shekull dashuri
Por jeta I ka keto padrejtesi
Jeta me solli tek ti

Dhe ti si nje qenie e pafaj
Si nje engjell me zemer te vrare
Ti ke dicka te vecante
Ti ke shume lote te pathare

Me ne fund arrita
Te te kthej buzeqeshjen perseri
Ashtu sic ti ma ktheve mua
Dhe me bere te ndihem njeri

Un e ti
Eja me mua,
se ty te kam shpes,
eja me mua se pa ty sdu te Vdes
ti je djelli qe mua me ngroh,
ti je éndrra qe un shum e shoh!  


  Ënderr e heshtur
E dashura ime   , e mir ime e panjohur ,
Tani s'më zë gjumi duke menduar për ty ,
Në dritaren time rrah shiu i pasosur ,
me trishtim ëndërror e mallëngjim të ri . . .

E dashura ime e pashfaqur,
e shtrenjata ime sa ëndrra ,
dil mos m'u fsheh ne misterin e vetes time ,
mjafte ndjete mbrenda në ket shpirt   . . .

E dashura ime drita ime e jetes të lutem më ndihmo ,
Si mundem të mbaj gjith   ket dashuri ???
Sikur ta dish ,sa shumë gjëra me djegin gjoksin pa thënë,
Sikur ta dish se ç'lëndim ka shpirti im si një lule e vyshkur
në pranver , duke te pritur ty mos po vjen njëher .......


Dashuria

Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha reze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DU
sdo te jetojsh as ni ohr pa Mua !  


Pritja  
Ty po te pres , asgjë tjeter ,
mes vdekjes dhe heshtjes ,
mes vetmis dhe trishtimit ,
mes hijes dhe jetes ,
Nga kjo pritje e gjatë
u pergjakë diku nje drit ,
një zemer e cila priste
i than Lamtumir ! ! !

Nëse më don aq sa më thua ,
mos kërko të më ndërpresh ëndrrat,
dëshirat , kënaqësitë,
të cilat i kam për ty ,
Ato jan kaq të bukura po të futesh mbrenda tyre ,
Pa to , unë s'do te jem kë që jam ,
pa qenie pa shpirt ,
Pa to unë do te isha një njeri i zbrazur ne trupin tim
i lëvizur nga të tjeret ,
Pa to ti s'do të më duash kaq shumë !
Mos ke frig unë ëndrroj aqë sa duhet të ëndrruar ,
ndaj i zhgënjyer nuk dal nga to ,
kujdes të lutem mos mi lë në gjysëm , ëndrrat,
dëshirat ,kënaqësin   të cilat i kam vetem për ty   . . .


Në darsmen time
Atë ditë kur të vdes
Ju lutem mos vajtoni
Por me këngë e valle
tek varri t,më dërgoni
nanës mos i thuani
se e bija ka ndrruar jetë,
le t,kujton e shkreta
KRUSHQIT i përcjellë!
N,darsëm time t,gjithë ti ftoni
Shoktë e miqët ti lajmëroni
Afër dua t,gjithë ti kam
Le t,më shikojne
Për të fundit herë
Në anën e djathtë
Vajzën e dua pranë
Për herë t,parë e t,fundit
Le të përshpërit fjalën
NANË...


- E dashurë -

Malli u bë qerpik ,
e mbi sy qëndroj ....
vështrimi u bë dit,
dita u be zog e të kerkoj
por s'të gjet ,
ti ishe fshehur prapa syve të mi .

Janë nga janë
fjalet më të bukura për ty ... i mblodha ,
ndjenjat më   të bukura
që s'kërkojnë prova ,
E dashur,përgjigjmu , më degjon ?
Ke kohë të mendosh ,
ke kohë   të qash e të qeshësh ,
je me mua me asnjë tjetër ,
jan nga jan të gjitha gezimet ,hidhrimet ,
shqetisime , me ty i mesova kur nga ai qast kur
me ty u njoftova ! ! !

Do të vij natën
dhe të puthi fshehurazi
Ti s'do ta dish ,
në ëndrra tua do të hy dhe ti shprishi ,
ti s'do ta dish ,
do të behem si një yllë dhe të sjelli drit
pastaj do të shkoj,
të kthehem prap në ket vetmi !!!Dashuria
Une jam e jotja ,i mi je ti,
kete ta dish me siguri.
Ty te kam mbyll ne zemren time,
Çelsin e humba ,s´di se ku,
  ndaj ti do te mbetesh mbyllur ketu.      


- Ti engjulli imë -
Ti engjulli ime më bëre të zbuloj universin e dashuris ,
aty ku deshta të jem me ty një jetë të tër në horizontin
e pafund në qiellin e hapur me plot yje me zemra perplot dashurie .
Unë që besojsha në një dashuri të veshtir, mendojsha se është pamundur pritja ,
si të veproj kur ty s'të takoj , por tani e shoh se sa leht është kur të dashuroj
kur them se jam me ty edhe perse për nuk je afër,
asgjë nuk me duket e veshtir tani . . .
E tani si mundem   të harroj ,
edhe nëse një dit jeta na ndan
përgjithmon me ke pran për të then deshiren e flaket që e kam ,
fjalen "Të dua " pa pershperis   . . .
Sot kur e shiko të kaluaren
shoh një shpirt të humbur , një shpirt të thyer e të zhgënjyer   nga jeta   . .
Në presencen time shoh tani nje engjullë në drejtimin tim
që më mban në dor, së bashku fluturojm diku largë në qiell
që dashurin e flaket ta shijojm .I çmendur   !!!

Me thane se jam i cmendur
I cmendur se ndjej dashuri
Me thone se jam I cmendur
Se mall ndjej te shkruaj poezi
I cmendur me thone se jam
Se besoj tek ti
Se fjalet   e tua jane të kota
Jane fare pa dashuri
Ohh I cmendur un jam
Se besoj tek ti
Se te dashuroj pa hile
Vall kjo quhet cmenduri … ?Lermeni te qaj
Lermëni të qajë mbi humnerat e jetës
Ta nxjerr shpirtin e ta përplas atje,
Për trishtimin e mallkuar që shpirtin
Ma ka venitur
Lermëni të qajë mbi c,do krijes të kësaj bote
Që janë taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermëni të qajë të thërras pa pushim
o njerzë dëgjojeni vetëm pak shpirtin tim
Lermëni të qajë atje tej e vetmuar
që kur c,do gjëje ti vije fundi
të qeshë pa pushuar.Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjenjen   me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per ata sy te bukur
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur me ty bisedoj dhe heshti
Dhe dridhem kur me flet   ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj


Nese nuk te thash
se per mua je ti
ajo qe me fal buzeqeshje
ajo qe me fal ngrohtesi

Nese s'ta shpreha dot
sa shume te dashuroj
fajin e kish natyra
qe si dha zemres goje." NUK E DUA JETËN TIME "


Nuk të dua më, o jetë,
as nuk dua në ty të rrojë,
ngase je e pavërtetë,
e përse në ty të jetoj?

Tani se dua as dritën e diellit,
se dua më as dashurinë!
edhe nëse jetoj në zjarr të tmerrit,
më në ty s'dua të rri.

Mos vajtoni as ju oj qyqe të mjera,
se s'dua t'ju dëgjoj as zërin më,
se lumturinë më mori era,
e në këtë jetë më askund vend nuk zë.

Po bëjë lutje, e pse o Zot s'më dëgjon,
po e thërras vdekjen, e pse nuk vjen?
E çka o jetë tani nga unë kërkon,
kur e gjithë rininë më shkatërron?!

Mjaft o jetë më mundove,
s'më le vend askund në këtë botë,
mjaft dhembje më shkaktove,
e dhembjen time e dëshmojnë këta lotë.

O, mos ago as ti o dritë,
se më shumë më pëlqen nata,
errësirën tani jam duke e pritë,
ngase kurrë lumturi në këtë jetë nuk pata.

Ah sikur ta dije, se sa të urrej,
t'ma merrje shpirtin këtu tek shkruaj,
që ti s'më do mua, unë e vërej,
e përse më lë që të vuaj?

Ka kohë që po të kërkoj,
e askund nuk të gjej,
në çdo vend po gjurmoj,
Vallë?! Ku je mshef?

Po! Tek unë nuk pate mëshirë,
që në këtë moshë ta urrej jetën,
të vdes ndoshta është më mirë,
nga ky tmerr ta shpëtojë vehtën.

Mos ke mëshirë për mua,
eja e më shpëto,
se jetën më se dua,
të lutem, mos më tradhëto.

Më shpëto nga këto vuajtje,
nga këto lot, nga ky pikëllim,
ah, moj mendje çfarë nuk bluajte,
në këto ditë, që po ngdhinë.

Ka filluar të bëhet ditë,
ah, moj natë ti mos kalo,
eja vdekje, se jam duke të të pritë,
mos kështu, mos më tradhëto.

Mjaft më tradhëtove mbi këtë dhe,
mjaft më le duke të pritur,
jo, për mua s'ka ditë të re,
se drita ime tani është fikur.

Po të kërkoj në dritë të qiriut dhe në mesin e humnerës,
të lutem, eja e mos më tradhëto,
eja e merre këtë shpirt të fatëzezës,
e nga këto vuajtje më largo.

Unë jam një e mjerë,
në këtë botë jam pa dashuri,
e pa fat unë paskam lerë,
që t'mos njoh unë kurrë lumturi.

Nuk dua më të pres,
nuk dua më të jetoj,
por dua që të vdes,
se të nesërmes nuk i besoj.

Të prita dje, të prita dhe sot,
do të pres ndoshta me vajë e lotë,
por kur vdekja më afrohet,
atëherë ndoshta do të pendohem.

Oh, të lutem më trego se ku je,
se nga malli do të verbohem,
të lutem eja, se të pres,
se zemra e shpirti do t'më shkatërrohen?!

Por ja, jeta na zhgënjeu,
na largoi të dy, të dy
zemrat na i theu, dhe s'dua që kësaj jetë t'i thojnë,
kur njëri larg tjetrit po jetojmë.

Në atë çast unë ndihmë kërkova,
para Zotit u gjunjëzova,
O, Zot! Në zemër një plagë të rëndë e kam,
edhe në këtë jetë e mallkuar jam.

Në shpirtin tim, fle zemra jote,
dhe tani jetoj vetëm me shpresë,
kjo dritë s'më lë vend askund,
andaj më mirë është që të vdes.

Me lotë filloj të shkruaj,
me shpirt po digjem, e me zemër vuaj,
përse kjo jetë më tradhëtoi,
e përse tani të jetoj?

Vuajtja tek unë gjithmonë mbretëron,
e rruga e varrit më perëndon,
më mirë të vdes, se të jetoj,
se këto vuajtje s'mund më t'i duroj.

Përse, o Zot kaq më mundon,
e zemrën dhe shpirtin ma ´,
fatin tim gjithmonë ta vajtoj,
e në rininë time, vdekje të kërkoj.

Mallkuar çoftë emri dhe jeta ime,
mallkuar çoftë kjo jetë me mundime,
gëzim për zemrën time, se di përse s'ka,
kjo zemër e shkretë si lule është tha.

Këtë shpirt të lutem, mos e merr,
se aty jeton një i mjerë,
largoni këto vuajtje, e këto lotë, që kurrë nuk pushojnë,
e pa fat jam në jetë, dhe kur nuk shoh dritë të vërtetë.

E mallkuar është kjo zemër,
andaj leri këto sy të mallëngjyer,
që edhe njëherë të shijojnë atë dritë të pakët që e kisha,
e tani dua që t'më harrosh.

Frymëzimi im i pa fat,
që vjen e më djeg mu në gji,
për kënd të flas, e për kënd të shkruaj,
e përse më bën që kaq shumë të vuaj?

Jam shkrirë, në jetë jam tretur,
e tëra kërkoj të vdes, të shkoj në dhe,
të pushoj, të bëhem tokë,
trupi yt për të më shkelur.

E të bëhem pluhur, që kurrë s'do të kesh për të më vërejtur,
bashkë me pranverë po largohem edhe unë,
kur t'më kujtojnë shokët e shoqët, le të shiqojnë në dhe,
se aty pushon një turp, që dikur i deshti shumë,
dhe ja, tani u bë për ta shkelur edhe ju!.

Po nënës time, vallë kush do t'i jep ngushëllime,
në ankthe të jetës le t'më kujtojnë,
nganjëherë le të vjen tek varri,
le ta shiqon varrin tim aty ku shkruan:
"Amanet, më kujtoni nganjëherë"?

Amanet më kujto nganjëherë,
më përqafo prej së largu,
së paku një herë në vit,
se për mua nuk do të ketë as pranverë,
as s'do të zbardh kjo e mjera ditë.

Mos e harro shifrën që të don,
kthema dritën, se ky zjarr më përvëlon,
mos u largo nga gjiri im,
se s'ka kush pas teje, t'më jep ngushëllim.

Përse kështu më tradhëtove,
don që t'ma shuash të vetmën dritë,
zemrën dhe jetën ma helmove,
andaj kthehu, e mos shko, o shpirt.

Të kërkoj vdekjen, më dhimbet jeta,
e kur s'të kam pranë, qajnë sytë e mi,
andaj prapë më e mirë është vdekja,
kur s'kam ku të gjej unë lumturi.

Në ëndërr të shoh, kur sytë e mi lotojnë,
në netët pa gjumë, ndiej zemrën që vajton,
kërkoj hijen tënde në muret e dhomës sime,
e mëngjesi agon, por vuajtjet nuk pushojnë.

Në lotët e mi, një melodi e re,
ma shuan mallin, nuk më len të vdes,
ditët kalojnë por asgjë nuk ndryshon.

Koha shënon vuajtjet e mia në ditar,
sytë e tu nuk më len të qetë,
ah, ky kujtim
dashurinë e humbur kërkon.

Ky rrembesh shiu, kujtimet m'i riktheu,
ma pushtoi shpirtin zemrën ma theu,
kohën e pranverës së kaluar mua ma kujtoi,
atëherë kur zemra ime në tënden jetoi.

E tani u larguam! Jetë pa mëshirë!
Po bredhi nëpër rrugë, çdo kund po gjurmoj me shpirt të tretur,
në çdo pëllëmb po të kërkoj,
po e thërras vdekjen, nga ky zjarr të më shpëtoj.

Por, vallë! Jeta a sillet me çdokend si me mua,
kësaj bote të hidhur - jetë po i thuhet,
e çfarë, o Zot është ai kur zemrën ta vret
dhe kur ai na mallkon, ndihmë nga ai a kërkohet?

Sytë i kam të mbushur me lotë
dhe kurrë s'më thahen për atë njeri që ma theu zemrën,
dhe më shtyn të qaj,
por më e mirë është vdekja, se e tërë jeta t'më kalon në vaj?!

Unë po vdes, e tani në shpirt të kujt, vallë do të jetoj,
në atë shpirt që e desha,
e që kurrë "Të dua", s'më tha,
por tani le të harrohen të gjitha...


Nëse ka Zot, në këtë botë,
vallë, pse nuk më dëgjon,
por më len, që të derdhi lotë,
e nga këta lotë, pse s'më shpëton?

Jo! S'besoj më as në Zot,
as në tokë, as në qiell,
vetëm vdekja mund t'më shpëtoj,
nga këto vuajtje t'më largoj.

Ah, jam lodhur nga këto rënkime,
që po shtohen nga dita në ditë
nga këto plagë të zemrës sime,
eja vdekje, çka je t'u pritë?!

Eja pra, eja o, vdekje
qe sa kohë unë po të pres,
në këto orë të kësaj mesnate,
ty po të pres, që t'më rrëmbesh.!NJË ËNDËRR E KEQE...


E lodhur, e mërzitur me ëndrra pa kufi,
E mbyllur, e heshtur po rri në shtëpi.
Po jashtë ç'po bëhet pyes kush e di?!
Ka diell, ka borë,apo bie shi?

Asnjë s'përgjigjet, ç'po ndodhë se di!
A mos është festë apo është zi?
Asgjë, nuk duket shumë zhurmë dëgjohet,
S'ka kush t'më thote asnjë s'afrohet.

E prapë përpilitem, sillem e vërtitem,
Shoh yje, zogj e njerëz që mërziten,
Shoh pemë, dete e femijë që vriten.
Shoh bukuri përrallore anë e mbanë,
Shoh njerëz që vdesin se s'kanë të hanë.

E prapë rrotullohem, lutem, përgjerohem ,
Vallë ç'të kam bërë, pse po ndëshkohem?
Por jo s'jam veç një krijesË njerëzore,
Një pjesë e vogël e çmendurisë botërore.

Jam e pafaj, por dhe fajtore,
Herë jam viktimë e herë jam mizore.
Herë jam e qeshur, e lumtur e pasur,
Herë më mungon gjithçka që kam dashur.

Tani po kthehem, kam frikë, po zbulohem,
Sa ftohtë që kam, sa në qejf po zgjohem.
Një rreze dielli nga jashtë depërton,
Më vret sytë, më ngrohë e pastaj më çon.

Sa mirë, gjithçka paska mbaruar!
Këtë ëndërr të keqe s'kam për ta harruar,
Them me vete: si e vertetë
Apo mos është realitet?!

A mos është imagjinacion,
Apo është thjesht jeta e jonë...
Vallë të jetë ëndërr e vertetë?!
E gjithë kjo s'është veçse jetë!!!Mallëngjimi...


Seç më flaku mendja
Atje larg te ti
Sa e freskët më vije hija
Përqartas po flisja
N'dritare vështroja me nostalgji
Mëngjesi po afrohej
E zëri të ishte ngjizur ty...

Mendja më iku për të satën herë
E malli kërkonte një rimë
Për lulët që ikën n'pranverë
Vallë përse ikën të gjitha...
Asgjë më nuk vijnë
Nuk të ç'mallë shiu
Dielli as fjollat fërfëllimë...

As zogjët me cicërimën e tyre
Jehonën e këngës nuk përçojnë
As zërat e mbytura në telefon
Largësitë nuk i shkurtojnë...
Dhe unë gjithandej e heshtur mejtoj
Nën avujt e kafesë që më ngacmojnë...

E ti as vetë nuk di çfarë të mundon
Sa mallë e nostalgji ditë e gjatë...
Ti për të satën herë kërkon gjurmët e hapave
Që era po i bartë e shiu po i rrënon...?!"MË FAL QË TË DESHTA DHE TË DUA SHUMË..."


Cdoherë të thash se shumë të dua
gjersa një ditë ♥ zemra t'u ndal
ty papritur të mori vdekja
e unë mbeta pa të bërë hallall!

Më fal që ende unë ty të dua
më fal që tash vdekjen edhe unë kërkoj
por kështu te Zoti i madhë qenka shkruar
se veç e vdekur mund të të harroj!

Për çdo mëngjes kur nga gjumi zgjohem
emrin tënd të bukur e thërras
e di se tash gjindesh në një botë me shumë lule
e kjo më bën që unë vetveten ta vras!

Më fal që pas vdekjes tënde
tani për ty që po shkruaj
por zemra ime s'pushon dot
sepse e ka vështirë të mos vuaj!

Më fal që të dashurova tepër
dhe tash më afër s'të kam
se di, pse më le mua n'këtë botë vetëm
sa shumë deshta edhe unë pranë teje të jam!

Më fal që s'jam tash atje me ty
por kështu qenka shkruar
ti pa mua në atë botë
e unë këtu pa ty më mungesën tënde duke jetuar
me plotë dhembje e lotë!

Më fal...?!Nëse……


Nëse ditëve të ardhshme,
këndej dukem rrallë,
ta dish se më mungon,
dhe në shpirt ndjej shumë mallë….


Nëse shkruaj pak,
dhe rrallë këtej kaloj,
prapë jam ajo e djeshmja,
dhe të dua njësoj….


Nëse kur je këtej,
e të mungon fjala ime,
mos mendo se s`të dua,
kujto zemrën time!……


E nëse gjatë s'dukem,
ndoshta me javë e muaj,
të lutem kujtom,
mos harro më shkruaj!….


Dhe sërish unë...


Moti s'isha këtej,
kaloi kohë e gjatë,
pa të shkruar një fjalë,
pa të thënë një datë...

E sot prapë vendosa,
të t'i them ca fjalë,
ta hapë zemrën time,
dhe ta shprazë atë mallë...

Ta shprazë atë zjarr zemre,
që në shpirt është mbledh,
si vullkan i ndezur,
që zjarr e flakë hedhë...

Dhe që më djeg shpirtin,
dhe më len pa gjumë,
jo s'mund të hesht më,
se të dua shumëëëëë.

S'kam shkruajt disa muaj,
provova t'harroj,
po çfarë t'u bëjë ndjenjave,
këtë s'mund ta besoj!

Ikin javët, muajt,
nga një ditë në tjetër,
n'vend që të shuhet zjarri,
ai ndizet edhe më tepër...

Dhe provoj sërish të heshti,
shkruaj ca fjalë në letër,
por sot po vraj heshtjen,
s'mund të duroj më tepër.

Se jetojë për ty,
unë shërbëtore e vuajtur,
që ti të gëzosh jetën,
veç ti t'jesh i lumtur.....!!!


Nëse shumë ke mallë,
dhe për mua mendon,
të lutem mos vuaj,
me thirrë në telefon.....


Dhe nëse të vuan shpirti
e për mua ndjen mallë,
kudo në botë po të jeshë,
më thirrë, kam me të ardhë.....PËR TY!


Kisha dashtë të jem zog,
të shkoi vënd me vënd,
kur t`jesh i vetmuar,
të ulem në krahun tënd!


Kisha dashtë të jem flutur,
të shkoi malë e përrua,
nektarin e lulëve,
t'ua falë buzëve tua!


Kisha dashtë të jem lule,
si lulët në pranverë,
të më mbashë në duar,
të më marresh erë!Kisha dashtë të jem qiell,
e shtrirë kënd me kënd,
ngjyrat e ylberit,
t'ia falë syrit tënd!Kisha dashtë të jem hije,
e kur je i fjetur,
të ulem pranë teje,
të të puthë mbi vetull!


Kisha dashtë të jem ëndërr,
dhe kur je në gjumë,
të vijë të mos të lë vetem,
se të dua shumëëë!!!PRAPË PËR TY!


Kur ulem,
kur ngritem..
dhe shkoj,
në heshtje
vetëm në ty mendoj!


Si larg,
si afër...
kur jam,
njësoj në zëmër te kam!


Kur më shanë,
dhe ikë...
me vrap...
njësoj të dua prapë!


Kur qesh,
kur qaj,
kur këndoj...
të dua, të dashuroj!Lexoje shpirtin tim...!
(Edhe pse e di që s'do e lexon)


Prore do të jetosh në mua
në fshehtësinë që s'gjenë ngushëllim
me ty të jem dëshirova
prejetësi njerëzore- amshim ...


Çdo gjë është jotja kur të dashuroj
edhe shpirti im pas teje në shtegëtim
por larg vetes pa ty tash jetoj
dje e lumtur, sot vuaj në mjerim!


Zërin tënd dhe tënden qetësi
në këto netë shekuj të gjata
i dëgjojnë pranë dritarës
tash vetëm yjet, hëna dhe nata ...


Pas hapave tua në mugëtirë
dikush vrapon dhe kërkon çare
njëri-tjetrit i ngjajmë shumë mirë
por ty ende s'të gjeta fare.


Çdo gjë e jotja pra dhe më mashtron
kur t'i ecën më dukesh se vallëzon
në shtatin tënd aromë trëndafili
e në zerin tim veç këngëmall bilbili ...


Shpesh më vjen si hije e dlirë
mbështjell me kaltërsinë e qiellit
në sytë e tu puthjet me janë ngrirë
pa ty do shuhej dhe rrezja e diellit.
Lojën tande kur se haroj..
Si dhe dashurinë, sa her në mendime do ta kujtoj..
Për veq ty i dashur,në zemrën time tjetër djal, smund të kujtoj..
Dhe të ta treogoj të vertetën,për veq ty tjëtër nuk parnoj..!!!

Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon

Tri lule ti dhurova ato prej zemres
Ti dergova Tparen per shoqri dyten
Per dashuri e treta te mbet kujtim
Per xhelozi

Me kujtime mos me mashtro eja te une
Nese me don Jam pa ty dhe po lotoj
Syt per ty do ti qerroj Ty te dua
Ty te pres Ne prehen Tend dua te Vdes une dhe ti me nje enderr ti nuse une dhanderr une dhe ti me nje dashuri ti poet e une poezi:

nese me do eja ma thuaj vet e jo pas te tjerve t'na nxjerrin ne internet:

buzet e tua mjalet e buzet e mia sheqer hajde te puthemi ta formojm nje bombonjer:

zemra e vajzes esht gur hyn edhe nuk del kurr, zemra e djalit esht hotel s,merret vesh kush hyn e kush del:

lumi esht per peshq gjumi esht per pleq keksi eshte per femi seksi esht per te ri:

te prita te prita deri sa u rrita te prita te pres deri sa te vdes:

ndash me plus ,ndash me minus,ndash me pjestim,ndash me barazim,te dua o shpirti im:

mendova se u treta deshmova dashurin po nese me dashuron do ta gjesh lumturin:

edhe te dashurova vuajtjet vazhdojne po perse tash vuaj kur shum mir kaloj:

si gur i lart,si deg e pemes,te dhuroj nje puthje nga loqka e zemres:

e kam nje deshir,nje deshir te thjesh buzet me ty puth tjeter skisha desht:

me me therr me thik une nuk frigohem po prej te dashures sime nuk largohem:

sikur te isha miliooner ta bleja nje raket,te vija te dritarja te shikoj a je tu fjet:

ne takim kur dola doren ja shtrengova asgje nuk me tha nje puthje ma la:

do te dua dikur do ta dua dikend por kurr askend si dikur dikend Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty

Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter Ta fali si kujtim 100% shpirtin tim. Nese shpirti ste mjafton ta fali syrin qe per ty loton. Me lot ne faqe me lot ne sy , me zemer te helmuar,mendoj vetem per ty.me kit sms e pershendes arbesen nga prishtina

Nese per mua mendon--nje leter ma dergon--nese me zemer me don--thirrem ne telefon--zerin ta degjoj--dhe te tregoj qe shum te dashuroj--dhe kurr nuk te harroj!!!!!

-- dashuria eshte shum e bukur -- per ata qe e fitojn por ata -- qe e humbin eshte e idhet..-- prandaj te mos behet e idhet -- mos e leni te humbet ..dashuroni sinqerisht ajo kur nuk humbet...

DASHURIA ESHTE GJEJA ME E BUKUR QE NJERIU MUNDET ME PAS, DHE ME E SHTREJT....

Sa kam deshir te lahem me ty ne kade te me reshqasish mbi trupin tim ta ndjej aromen tende .. I dashuri sapun .. I miss you .. puthje zemer

Edhe pse je larg edhe pse je larguar me sy nuk te shoh me zemer te dua,po te pres me vuajtje e me vaj,dashurin ton ne zemer e mbaj!

Edhe kenga e bilbilit pa ty me duket vaj! Edhe nese gezohem pa ty me duhet te qaj! Edhe pse ike nga jeta s`te ndaj!Kujtimet me ty ne zemer i mbaj!

dashuri eshte nje gje qe cdo kush e enderon po pati cdo njeri dashuri per njeritjetrin as kush nuk do ngele ne rrug gryq po e shkruaj nje poezi --ah sikur te isha lot te --rridhja nga syt e tu --te rreshkisja mbi faqen tende --te ndalesha ne buzet e tua --dhe mos te thoja gje tjeter per vec--fjales te dua te dua!!! :'-(

èèTe lutem shko pa lot ne sy.--te lutem shko se sjam per ty.--te lutem shko koken mos e kthe--mos me shiko mè se ti vet me le.--dashuria jon u shua si dielli ne perendim,te lutem shko se me ska kthim.

ëëëëëëKur mbi varrin tim fillon punimi,kur mbi trupin tim fillon vajtimi,kur mbi koken time vihet kurora atëher dije i dashur se të harrova.------When the night comes,--under your window,--I send you my kiss on the nights--clouds.--The kiss shall come there,--I cannot and shall --say to you that-- ''I LoVe YoU''

Pse jemi te ndar--dhe s`jemi te bashkuar--pse Zoti na ka vrar--kaq shume jemi larguar.--Pse dy syte e mi--po rrjedhin vetem lot--nga qe jemi larg--dhe s`te pergdhel dot.--Zemra ndjen dhembje--dhe me s`ndjen gezim--Sepse ti mungon--ne krahrorin tim.

ëëëëëëëëëëëëëÇ´ëç´ç´ëëëëëëëëëëëëëëëÇ´ëç´ç´ëëdua----I këputa gjethet e trëndafilit--duke të thën të dua,--i grisa fletët e librit--duke lexuar poezitë e tua!----E piva detin e tërë--dhe rërën e laga me lot dashurie,--i tunda gjethët e pemëve--duke vendosur trishtim e dhimbje.----Ç´do rrugë e mbusha me vetmi e trishtim,--ç´do njeriu i thosha--ja ç´do të thotë DASHURI SI MUNDE

S'kam besuar se më ik si era
S'kam menduar të jetoj pa ty
S'besoj se erdhi pranvera
Derisa s'pushojnë të lotojnë këta sy
Në çdo hap në çdo vend dhe
Në gjum më bie ndërmend
Kur flej
Më duket të kam pranë
Kur qeshi më duket më shikon
Kur qaj më duket më pajton
Eja pranë meje
Edhe në vdeksha
Nuk do të harroj


U than gjethet e ksaj stine dhe ran para meje por kjo zemer qe te deshti tash po rrah larg teje.
Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj
Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj
I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...
A me genjeve ti apo genjeva veten????
Shko jeto larg meje edhe pse te dua
Un sisha per ty dhe ti sishe per mua

A edin se sa të du
një roman ta kisha shkru
në biblotek ta kisha qu
kurrë të marësh me lexu
e kupton se sa të du

J-u më pyetni Kënd e dua
U-h sa lehte pyetje për mua
V-etëm shkronjat e para lexoni
E-me një herë do ta kuptoni